מ 8:00 עד 16:00 בימים א' עד ה'

השפעת פטריות מרפא על המוח ומערכת העצבים

מערכת העצבים הינה אחת המערכות המורכבות ביותר בגוף האדם, למערכת העצבים השפעה על תהליכים רבים בגוף האדם.

מחקרים רבים נערכים בעשורים האחרונים ומאמרים המתפרסמים מגלים את הפוטנציאל העצום בשילוב פטריות מרפא בשמירה על בריאות המוח ותפקוד תקין של מערכת העצבים, במניעה ותמיכה במחלות ניווניות וצמצום נזקי הגיל.

זיכרון וריכוז

לזכור זה מאתגר! ככל שמתבגרים ישנה ירידה בזיכרון, ריכוז ובמדדים קוגניטיביים אשר משפיעים על חתכים רבים באוכלוסייה, בעיקר באוכלוסייה המבוגרת.

מחקר תצפית שנערך באוניברסיטת סינגפור והתפרסם ב Journal of Alzheimer's Disease  ביולי 2019 בדק את השפעה של צריכת פטריות על התפתחות דמנציה. במחקר השתתפו 600 נחקרים בני 60 שנה ומעלה, במשך 6 שנים (2011-2017) ובדק את היראות דמנציה בהתאמה לצריכה שבועית של פטריות מאכל שונות. החוקרים מצאו שנחקרים שצרכו 150 גרם פטריות מבושלות בשבוע צמצמו ב 50% את הסיכוי להתפתחות דמנציה.

פטריית ההיריסיום נחקרת שנים רבות בכל הקשור לבריאות המח. שימוש בפטריית ההיריסיום נמצא כמעלה רכיבים במערכת העצבים בעלי פעילות חשובה בתפקוד תקין של המח, איזון מוליכים עצביים, הפעלת מנגנוני תיקון ושיקום, הפרשה של NGF (nerve growth factor) ו- BDNF (Brain-derived Neurotrophic Factor). מנגנוני הפעילות המוצעים של פטריית ההיריסיום נחקרים ברחבי העולם בהקשר לדמנציה (סניליות), אלצהיימר, מחלת הפרקינסון וכאבים נוירופתים.

מחקר יפני בחן השפעת היריסיום על 7 נבדקים המאובחנים עם דמנציה קלה. הנבדקים נטלו 5 גרם אבקת היריסיום (body fruit) במרק על בסיס יומיומי. 6 מתוך 7 נחקרים הראו שיפור במדדים של הבנת הדיבור, יכולות תקשורת, זיכרון ועוד. בעוד שכל 7 הנבדקים הראו שיפור במדדים הבוחנים את תפקודם כעצמאיים (אכילה, לבוש, הליכה וכד'...).

במחקר נוסף שהיה רנדומאלי, פלסבו בבני אדם, בו השתפו 30 נחקרים בגילאים 50-80 המאובחנים כסובלים מדמנציה, קבוצת הביקורת קיבלה 3 גרם אבקת היריסיום במשך 16 שבועות. במשך המחקר הקבוצה שקיבלה את ההיריסיום הראתה שיפור קוגניטיבי מובהק. אולם 4 שבועות לאחר סיום המחקר (לאחר שבסיום המחקר הופסקה נטילת ההיריסיום), התפקודים הקוגניטיביים החלו להידרדר בשנית.

לחץ, מתח

לחץ, מתח דחק (סטרס) והשפעותיהם נפוצות מאוד בעידן המודרני. הקשר בין סטרס לבין מצבים בריאותיים שונים כגון: יתר לחץ דם, שינויים במצב הרוח, דיכאון, חרדה, השמנה, מחלות לב, סכרת ועוד הוכח במחקרים רבים בעשורים האחרונים.

פטריית הריישי מסייעת בהתמודדות על תחושות לחץ, מתח, כאבי ראש, מגרנות, קשיי שינה והקלה במצבים של התקפים אפילפטיים. השפעתה מהירה והיא אינה ממכרת. ריישי מחזקת את הגוף, מגנה מהשפעות הסטרס, מחזקת את הלב ומאזנת את לחץ הדם. פטריית ההיריסיום משפרת ומאזנת תפקודים מוחיים ובעלת אפקט מגן על המח ומערכת העצבים.

מחקר איטלקי שבחן את השפעת פטריית ההיריסיום על שינויים במצבי רוח, דיכאון, חרדה ובעיות שינה, הדגים כי בקרב קבוצת המחקר שנטלה את פטריית ההיריסיום נצפתה עליה ברמות ה- BDNF בדמם, ונצפתה ירידה בתחושות של חרדה, דיכאון והקלה במצבים של הפרעות שינה.


מאת: שרון צור - נטורופת ND


למחלקת המוצרים המשפיעים על המוח ומערכת העצבים - לחץ כאן