מ 8:00 עד 16:00 בימים א' עד ה'

פטריות מרפא - עולם ומלואו

פטריות הן אחד מהאורגניזמים העתיקים ביותר והן נצרכות מאז ימי ההיסטוריה המוקדמת ביותר על ידי מסורות שונות; היוונים הקדמונים האמינו כי פטריות מספקות כוח ללוחמים בקרב, והרומאים תפסו אותם כ"מזון האלים ". התרבות הסינית מייחסת את הפטריות במשך מאות שנים כמזון בריאות, המכונה "סם החיים".

הפטריות היו חלק מהתרבות האנושית במשך אלפי שנים ויש בהן עניין רב בתרבויות העתיקות ביותר בהיסטוריה בגלל המאפיינים החושיים שלהן- הטעם, המרקם והצורה שלהן; הן הוכרו בזכות תכונותיהם הקולינריות האטרקטיביות.

כיום פטריות הן מאכל יקר ופופולארי מכיוון שהן דלות בקלוריות, פחמימות, שומן, נתרן וכולסטרול. בנוסף לכך, הפטריות מספקות חומרים מזינים וחשובים, כולל סלניום, אשלגן, ריבופלבין, ניאצין, חלבונים, סיבים וויטמינים (B1, B2, B12, C, D ו- E).


יחד עם היסטוריה ארוכה כמקור מזון עשיר מבחינה תזונתית, פטריות חשובות בשל יכולות הריפוי והמאפיינים שלהן ברפואה המסורתית.

על פי הרפואות המסורתיות ומחקרים מודרניים שנעשו על פטריות מרפא, עולה כי  לפטריות השפעות מועילות על הבריאות והטיפול במחלות מסוימות. נמצא כי יש להן ערכים ומאפיינים תזונתיים רבים הבאים לידי ביטוי בהשפעה הבריאותית על הגוף, השפעות נוגדות חמצון, נוגדות סרטן, אנטי –אלרגיות, אנטי-כולסטרולמיות, אנטי-ויראליות, אנטי-בקטריאליות ומשמשות לניקוי רעלים.

נמצא כי הן אפקטיביות למניעה או טיפול בפרקינסון, אלצהיימר, יתר לחץ דם, סיכון גבוה לשבץ, חיזוק המערכת החיסונית ועוד. כמו כן, נעשה בהן שימוש במטרה להפחית את הסבירות להתפתחות סרטן ולגרורות עקב תכונות אנטי –טומורליות.

כתוצאה מתכונות אלו, החלו לייצר ממספר פטריות מרפא עיקריות תוספי תזונה מגוונים, המשמשים לקידום בריאות האדם. 

אחד השיקולים החשובים ביותר עם פטריות מרפא הוא מקורן. במשך מאות שנים הרפואה הסינית פיתחה סטנדרטים המנחים את גידול הפטריות הרפואיות על מנת שיהיו איכותיות ביותר.

ככל שיותר פטריות מרפא משווקות, חשוב יותר ויותר לעוסקים בתחום הפטריות להשתמש במוצרים יעילים וללמוד להבדיל בין סוגי מוצרי הפטריות המרפא בשוק לטובת בריאות מטופליהם.

לפטריית מרפא ישנם שלושה חלקים נפרדים: התפטיר, אשר צובר מזון ואנרגיה לייצור פטריה; הפטרייה עצמה, או גוף הפירות; ולבסוף, הנבגים שהפטרייה מייצרת. לכל חלק בפטרייה תפקיד והשפעה שונה על האדם. כמו כן, ישנה משמעות לאופן הצריכה והכמות של תוסף פטריות מרפא, בין אם מדובר באבקה, תמצית או קפסולה.