מ 8:00 עד 16:00 בימים א' עד ה'

ריישי- כוחם של הנבגים

שמעתם פעם על נבגי ריישי (spores  Ganoderma)?

ריישי הינה פטרייה הנחשבת לפטרייה חשובה ומוערכת מאד ביותר ברפואה הסינית והיפנית.
ומקוטלגת במטריה מדיקה הסינית כרכיב "מחזק את הדם והנפש".

לפטריה שלשה חלקים עיקריים:
1. גוף הפרי
(Fruiting body)  - החלק העל קרקעי של הפטרייה והוא בדרך כלל כלל נראה כמו רגל עם כובע נראה ומשמש כאיבר הרביה של הפטריה.
2.  תפטיר
Mycelium)) החלק התת קרקעי הנמצא בתוך האדמה או בתוך המצע גידול ומורכב מקורים עדינים, מסועפים בצפיפות, היכולים להתפשט למרחק של קילומטרים רבים!
3. נבגים
(Spores) הינם חלקיקים על קרקעיים זעירים ואבקתיים הנמצאים בתוך גוף הפרי ואחראים על התפשטות הפטרייה. בסוף מחזור גידול של הפטרייה, היא מייצרת נבגים שהם זרעים זעירים המשמשים אותה לרבייה  וכשהם בשלים לצאת לדרך הנבגים המיקרוסקופיים משתחררים במהלך כמה דקות ונראים כמו עשן דק המכסה במהירות את כל הסביבה הקרובה.

התפטיר,
אשר ממנו מתפתח גוף הפרי והנבגים, גדל בדרך כלל במעבדה או בסביבה מבוקרת על מצע כגון דגנים או עץ ומכיל תרכובות ביו-אקטיביות שונות ביניהם פוליסכרידים, טריטרפנים וחומרים מזינים אחרים. תפטיר הריישי  נחשב לעשיר מרוכז בחומרים פעילים יותר מאשר גוף הפרי אבל פחות מנבגי הריישי.

הנבגים, כאמור הם הצורה המרוכזת והפוטנטית ביותר של פטריות הריישי ומכילים את הריכוז הגבוה ביותר של חומרים פעילים מאשר חלקים אחרים של הפטרייה.

ניתן להתייחס לנבגי הריישי כאבקה המכילה את כל המידע הגנטי של הפטרייה הדרוש על מנת להתרבות, ולפי הרפואה הסינית עובדה זו מעידה על יכולתה לחזק את הג'ינג (תמצית החיים).
נבגי הריישי עשירים בתרכובות ביו-אקטיביות, כולל טריטרפנים, פוליסכרידים, אדנוזין (נוקלאוטיד חיוני לבניה של חומצות גרעין בתא), שלוש עשרה חומצות אמינו, גרמניום, סלניום, ועוד קורט מינרלים חשובים.

נבגי הריישי מצופים בכיטין, הנחשב לאחד מהחומרים הקשים ביותר בטבע. על מנת "לשחרר" את כל הרכיבים הביו אקטיבים ולהפוך אותם לזמינים לספיגה בגופינו, הנבגים נסדקים באמצעות לחץ ורטט קול השוברים את דופן התא הקשה. נבגי פטריות הריישי במוצר ריישי פלוס עוברים תהליך בעזרת מיצוי מים חמים המשמשים כממס ללא תוספת עמילן או דגנים.

הנבגים, על אף הפוטנטיות הרבה והריכוז הגבוה של החומרים החיוניים הטמונים בהם כמעט ולא נמצאים בתוספי הריישי וזאת בגלל המחיר היקר הנובע ממשקלם הנמוך והקושי לחלץ אותם מהפטרייה.

הידעתם שצריך בערך 1000 ק"ג של פטריית ריישי על מנת לייצר 1-3 ק"ג של נבגי ריישי?

הרבה תוספי ריישי מכילים את גוף הפרי או את התפטיר לעיתים את שני החלקים גם יחד אך למצוא את שלושת החלקים כולל הנבגים זה כבר סיפור אחר.
ישנן חברות המציינות שיש נבגים במוצר שהם משווקים אבל אין באמת תוספת נבגים אלא הכוונה היא לכמות קטנה מאוד של נבגים הנמצאים באופן טבעי בגוף הפרי. בשביל לדעת אם אכן יש תוספת נבגים צריך לראות אם זה מצויין כחלק מהרכיבים וחשוב שגם כמות הנבגים תופיע על התווית.

בכל כמוסה של ריישי פלוס מסדרת MyHerbs יש 100 מ"ג אבקת נבגים. נכון לזמן כתיבת שורות אלו ריישי פלוס הוא המוצר היחידי בארץ שמכיל תוספת של נבגים.
הרכב המוצר ריישי פלוס:
250 מ"ג תמצית מרוכזת מהמיצליום ריכוז פוליסכרידים 50% - 30%
100 מ"ג אבקת נבגים
50 מ"ג אבקת הפטרייה – מיוצר מגוף הפרי והמצליום שעברו יבוש וטחינה 1:1   


להלן מחקרים המאמתים את העוצמה הטמונה בנבגים

1.
מחקר משנת 2009 מצא הנבגי הריישי בעלי פעילות נוגדת זיהומים וגידולים חזקה יותר מאשר שאר חלקי הפטרייה
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.2478
2. מחקר משנת 2008 שמצא שניבגי הריישי יעילים יותר משאר חלקי הפטריה בטיפולי סרקומה.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1567576909001994

3. מחקר משנת 2023 מצא שנבגי ריישי מחדשים תאי כבד שניזוקו עקב צריכת אלכוהול.
https://www.imrpress.com/journal/FBL/28/2/10.31083/j.fbl2802023/htm

4. מחקר משנת 2006 בדק את ההשפעות הפרמקולוגיות של נבגי ריישי ומרכיביה הפעילים.
https://europepmc.org/article/med/17068632
5. מחקר משנת 2000 מראה את ההשפעה החיובית של נבגי הריישי על גידולים בצוואר הרחם
https://link.springer.com/article/10.1023/A:1007663006548