מ 8:00 עד 16:00 בימים א' עד ה'

מה גורם לפטריית קוריולוס להיות כל כך יעילה בחיזוק מערכת החיסון?

קיים שפע ומגוון של פטריות מרפא, כאלה המכילות תרכובות הידועות כמועילות לבריאותנו, ואחת הידועות מביניהן היא פטריית הקוריולוס, Coriolus versicolor(המוכרת גם בשם כטרמטס, Trametes versicolor). קוריולוס מכונה בחיבה גם "זנב תרנגול הודו" בזכות צורתה ומניפת הצבעים המרשימה שלה.

הפטרייה נמצאת בשימוש ברחבי העולם במשך מאות שנים לטיפול במצבים שונים, ניתן לומר שהיא מצטיינת ומרשימה במיוחד עקב יכולתה לחזק את מערכת החיסון.

לפניכם חמש תכונות של פטריית קוריולוס התורמות משמעותית לחיזוק מערכת החיסון:

 1. עשירה בנוגדי חמצון
  נזק חמצוני, הנגרם בשל ריבוי מולקולות לא יציבות הנקראות רדיקליים חופשיים, נמצא כגורם לפגיעה בתאי הגוף, הזדקנות מואצת ולהתפתחות מצב דלקתי כרוני (1), סוגי סרטן מסוימים ומחלות לב (2) (3). נוגדי חמצון (אנטיאוקסידנטים) הם תרכובות המסייעות לגוף לעכב או להפחית נזקים הנגרמים כתוצאה מריבוי רדיקלים חופשיים.למרבה המזל, אכילת מזונות עשירים בנוגדי חמצון או שימוש בפטרייה עוצמתית זו עשויים להפחית את הנזק החמצוני ואת המצבים הדלקתיים.קוריולוס מכילה מגוון מרשים של נוגדי חמצון, ביניהם פנולים ופלבנואידים (4). למעשה, מחקר אחד זיהה מעל 35 תרכובות פנוליות שונות בדגימה של תמצית הפטרייה, לצד נוגדי החמצון הפלבנואידים קוורצטין (Quercetin) ובייקלין (Baicalin) (5). נוגדי חמצון פנולים ופלבנואידים משפרים את בריאות מערכת החיסון על ידי הפחתת דלקת והאצת הפרשתם של רכיבים בעלי יכולת הגנה מנזק חמצוני (6).
  לדוגמה, הוכח כי קוורצטין מעודד הפרשת חלבונים חיסוניים כמו אינטרפרון -Y תוך עיכוב הפרשת אנזימים מעודדי דלקת מסוג cyclooxygenase (COX) וליפוקסיגנז (LOX) (7).
  לסיכום, פטריית קוריולוס מכילה מגוון רחב של נוגדי חמצון מסוג פנולים ופלבנואידים המסייעים לתפקוד מערכת החיסון על ידי הפחתת דלקת וגירוי הפרשת רכיבים בעלי אפקט מגן ומונע נזק חמצוני.
 2. מכילה פוליסכריד-פפטידים המחזקים מערכת החיסון
  פטריית קוריולוס מכילה פוליסכרידיים ייחודיים הנקשרים לחלבון, ובעיקר קרסטין (PSK) ופוליסכריד-פפטיד (PSP) (8) שלהם פעילות מעוררת מערכת חיסון עוצמתית במיוחד. רכיבים אלה מעודדים את התגובה החיסונית על-ידי הפעלה ועיכוב מנגנונים חיסוניים ספציפיים בתאי מערכת החיסון ועל-ידי הפחתת התגובה הדלקתית.
  לדוגמא, מחקרי In vitro הראו כי PSP מגביר ספירת תאי דם לבנים מסוג מונוציטים, הנלחמים בזיהומים ומחזקים את החסינות (9), בעוד PSK ממריץ את פעילות התאים המציגים (Dendritic cells), המשפרים עמידות לרעלנים ומווסתים את התגובה חיסונית. בנוסף, PSK משפעל את תאי הדם הלבנים מסוג מקרופאגים, המגנים על הגוף מפני חיידקים וחומרים נוספים (10). בשל יכולתם לחזק מערכת חיסון באופן טבעי, PSP ו-PSK נפוצים מאוד בשימוש בסין וביפן לטיפולים במחלת הסרטן בשילוב עם טיפולים כירורגיים, טיפולים כימותרפיים והקרנות (11).
  לסיכום, פטריית קוריולוס מכילה רכיבים רבי עוצמה מסוג PSK ו-PSP, התורמים לחיזוק מערכת החיסון.
 3. עשויה לשפר את התגובה החיסונית בסוגי סרטן שונים
  מחקרים הראו כי חלק מהשפעתה החיובית של פטריית קוריולוס על מערכת החיסון קשור לתכונות האנטי-גידוליות שברשותה. במחקר In-vitro שנערך ביפן נמצא כי הפוליסכרידPSK הנמצא בפטריית קוריולוס מעכב את הצמיחה והתפשטות של תאי סרטן המעי הגס בבני אדם (12). בנוסף לזאת, נמצא כי לפוליסכריד נוסף, בשם Coriolus versicolor glucan (CVG), יש יכולת לדכא גידולים מסוימים.
  במחקר שנערך בעכברים נושאי גידולים מצא כי טיפול ב-CVG - סיב רב-סוכרי טבעי שמופק מפטריית קוריולוס – במינון של 100–200 מ"ג לק"ג ממשקל הגוף, צמצם מדי יום באופן משמעותי את מימדי הגידול (13). לפי החוקרים, השפעה מטיבה זו קשורה להגברת התגובה החיסונית. במחקר אחר, בו טופלו כלבים עם סרטן אלים ביותר מסוג המנגוקרצינומה בתמצית קוריולוס (במינון של 100 מ"ג לק"ג משקל גוף), נמצא כי הטיפול האט משמעותית את התפשטות תאי הסרטן ושיפר את משך ההישרדות (14).
  חשוב לציין שטיפול המשלב פטריית קוריולוס עם טיפולים שמרניים יותר, כמו כימותרפיה והקרנות, מניב את התוצאות המרשימות ביותר ומדגים את כוחה של הפטרייה בטיפול אנטי-סרטני.
  לסיכום, פטריית קוריולוס מכילה רכיבים רבי עוצמה מסוג PSK ו-CVG, העשויים לדכא התפשטותם של סוגי סרטן מסוימים בגוף.
 4. עשויה לשפר את היעילות של טיפולי סרטן מסוימים
  שילוב פטריית קוריולוס עם טיפולים שמרניים כנגד סרטן, כמו כימותרפיה, נמצא כיעיל ביותר בסוגי סרטן מסוימים. קוריולוס מכילה מגוון רכיבים התומכים במערכת החיסון ומתגברת את יכולת הלחימה הטבעית של הגוף כנגד התאים סרטניים.
  בסקירת 13 מחקרים נמצא כי מתן 1-3.6 גרם קוריולוס ביום בשילוב עם טיפולים קונבנציונליים, משפר משמעותית את סיכויי ההישרדות בחולי סרטן. עוד נמצא כי שילוב קוריולוס עם טיפולי כימותרפיה בחולי סרטן שד, סרטן קיבה וסרטן קולורקטאלי מפחית ב-9% את הסיכון לתמותה בחמש השנים שלאחר גילוי המחלה לעומת המטופלים בכימותרפיה בלבד (15).
  סקירה אחרת של 8 מחקרים הכוללת למעלה מ 8,000 חולים בסרטני קיבה, הראתה שקבוצות הנבדקים שקיבלו PSK מפטריית קוריולוס בשילוב עם כימותרפיה חיו יותר מהקבוצות שקיבלו כימותרפיה בלבד (16).
  בשלב ראשון של מחקר קליני אשר כלל 11 נשים עם סרטן שד, שקיבלו 6–9 גרם אבקת פטריית קוריולוס ביום שלאחר טיפול בהקרנות, נמצאה עלייה ברמת תאי הלחימה בסרטן של מערכת החיסון בדם, דוגמת תאי הרג טבעיים (NK) ולימפוציטים (17).
  לסיכום, מספר מחקרים הראו כי פטריית קוריולוס משפרת את יעילותם של טיפולי כימותרפיה והקרנות בקרב אנשים עם סוגי סרטן שונים.
 5. עשויה לשפר את בריאות המעיים
  מערכת חיסון חזקה ועמידה תלויה באופן הדוק בשמירה על איזון באוכלוסיית חיידקי המעי ועל בריאותם של החיידקים הפרו-ביוטיים. חיידקי המעיים הטובים מקיימים קשר הדוק עם תאי מערכת החיסון ומשפיעים באופן ישיר על התגובה החיסונית (18). פטריית קוריולוס מכילה סיבים פרה-ביוטיים, המסייעים בהזנתם וחיזוקם של החיידקים הטובים.
  במחקר בן 8 שבועות הנערך בקרב 24 אנשים בריאים, נמצא כי צריכה יומית של 3.6 גרם שלPSP אשר מוצה מקוריולוס גרמה לשינוי לטובה באוכלוסיית חיידקי המעיים הטובים ודיכאה צמיחת חיידקים מזיקים מסוג coli.E ו- Shigella bacteria(19).
  במחקר In-vitro נמצא כי תמצית של קוריולוס שיפרה ושינתה את הרכב חיידקי המעיים על ידי הגדלת רמות החיידקים המועילים כמו Bifidobacterium ו- Lactobacillus, תוך הפחתת חיידקים מזיקים, דוגמת Clostridium ו- Staphylococcus.
מאת: שרון צור - נטורופת ND

Tags: קוריולוס, טרמטס, מערכת החיסון